2023 Honda NC750X DCT Specifications
| Make Model | Honda NC750X DCT |
| Year | 2023 |
| Full Model Name | 2023 Honda NC 750 X |
| Engine | Liquid cooled, 4-stroke, 2 cylinders, SOHC, 4 valves |
| Displacement | 745cc |
| Bore x Stroke | 77mm x 80mm |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Induction | Type: EFI; Bore size: Ø 36mm |
| Starting | Electric Start |
| Max Power | 43.1KW (57.8hp) @ 6,000RPM |
| Transmission / Drive | 6 Speeds / Chain |
| Front Suspension | Ø 41mm forks, 119mm (4.7″) wheel travel |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock; 4.2-inch travel, 107mm (4.2″) wheel travel |
| Front Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 320mm, 2 piston calipers |
| Rear Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 240mm, 1 piston caliper |
| Front Wheel | 120/70R-17 120/70ZR17M/C(58W) DUNLOP D609F / METZELER TOURANCE NEXT N |
| Rear Wheel | 160/60R-17 160/60ZR17M/C(69W) DUNLOP D609 / METZELER TOURANCE NEXT |
| Seat Height | 803mm (31.6″) |
| Fuel Capacity | 14.1L (3.72gal.) |
| Top Speed | 121km/h (75.19mph) |
| Idle Speed RPM | 1,200+/-100 |
| Bike | 2023 Honda NC750X DCT |
| Standard Maintenance Interval | 6,437.38km (4,000mi) |
| Break-in Interval | 482.8km (300mi) |
| Engine Oil Change Interval | 12,874.75km (8,000mi) |
| Initial Valve Check | 25,749.5km (16,000mi) |
| Periodic Valve Check | 25,749.5km (16,000mi) |
| Engine Oil Capacity With Filter Change | 3.4L (0.898gal.) |
| More on Engine Oil | SAE 10W-30, JASO T 903 standard MA, Pro Honda GN4 4-stroke oil (USA & Canada) or Honda 4-stroke oil, or an equivalent motorcycle oil |
| Idle Speed RPM | 1,200 +/- 100 |
| Coolant Capacity | 1.69L (0.446gal.) or at draining |
| Sparks | NGK IFR6G-11K |
| Spark Plug Gap | 1 – 1.1mm |
| Final Drive | Type: Chain DID 520V0 / RK 520KHO Final Drive Ratio: 17 / 41 |
| Front Wheel | 120/70R-17 120/70ZR17M/C(58W) DUNLOP D609F / METZELER TOURANCE NEXT N |
| Front Wheel Pressure (solo/dual riding) | 36psi (2.48bar, 248.21kPa) |
| Rear Wheel | 160/60R-17 160/60ZR17M/C(69W) DUNLOP D609 / METZELER TOURANCE NEXT |
| Rear Wheel Pressure (solo/dual riding) | 42psi (2.9bar, 289.58kPa) |
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Clutch Lever Free Play | 10 (0.39) – 20mm (0.79″) |
| Drive Chain Slack | 25 (0.98) – 35mm (1.38″) |
Only logged in users have access to this type of bike profiles.
Register
Only logged in users have access to this section.
Register