| Make Model | Honda NC750X DCT |
| Year | 2023 |
| Full Model Name | 2023 Honda NC 750 X |
| Engine | Liquid cooled, 4-stroke, 2 cylinders, SOHC, 4 valves |
| Displacement | 745cc |
| Bore x Stroke | 77mm x 80mm |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Induction | Type: EFI; Bore size: Ø 36mm |
| Starting | Electric Start |
| Max Power | 43.1KW (57.8hp) @ 6,000RPM |
| Transmission / Drive | 6 Speeds / Chain |
| Front Suspension | Ø 41mm forks, 119mm (4.7″) wheel travel |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock; 4.2-inch travel, 107mm (4.2″) wheel travel |
| Front Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 320mm, 2 piston calipers |
| Rear Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 240mm, 1 piston caliper |
| Front Wheel | 120/70R-17 120/70ZR17M/C(58W) DUNLOP D609F / METZELER TOURANCE NEXT N |
| Rear Wheel | 160/60R-17 160/60ZR17M/C(69W) DUNLOP D609 / METZELER TOURANCE NEXT |
| Seat Height | 803mm (31.6″) |
| Fuel Capacity | 14.1L (3.72gal.) |
| Top Speed | 121km/h (75.19mph) |
| Idle Speed RPM | 1,200+/-100 |