| Bike | 2023 Honda NC750X DCT |
| Standard Maintenance Interval | 6,437.38km (4,000mi) |
| Break-in Interval | 482.8km (300mi) |
| Engine Oil Change Interval | 12,874.75km (8,000mi) |
| Initial Valve Check | 25,749.5km (16,000mi) |
| Periodic Valve Check | 25,749.5km (16,000mi) |
| Engine Oil Capacity With Filter Change | 3.4L (0.898gal.) |
| More on Engine Oil | SAE 10W-30, JASO T 903 standard MA, Pro Honda GN4 4-stroke oil (USA & Canada) or Honda 4-stroke oil, or an equivalent motorcycle oil |
| Idle Speed RPM | 1,200 +/- 100 |
| Coolant Capacity | 1.69L (0.446gal.) or at draining |
| Sparks | NGK IFR6G-11K |
| Spark Plug Gap | 1 – 1.1mm |
| Final Drive | Type: Chain DID 520V0 / RK 520KHO Final Drive Ratio: 17 / 41 |
| Front Wheel | 120/70R-17 120/70ZR17M/C(58W) DUNLOP D609F / METZELER TOURANCE NEXT N |
| Front Wheel Pressure (solo/dual riding) | 36psi (2.48bar, 248.21kPa) |
| Rear Wheel | 160/60R-17 160/60ZR17M/C(69W) DUNLOP D609 / METZELER TOURANCE NEXT |
| Rear Wheel Pressure (solo/dual riding) | 42psi (2.9bar, 289.58kPa) |
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Clutch Lever Free Play | 10 (0.39) – 20mm (0.79″) |
| Drive Chain Slack | 25 (0.98) – 35mm (1.38″) |