2022 Suzuki DR-Z400SM Specifications
| Make Model | Suzuki DR-Z400SM |
| Year | 2022 |
| Full Model Name | 2022 Suzuki DR-Z 400 SM |
| Engine | Liquid cooled, 4-stroke, 1 cylinder, DOHC, 4 valves |
| Displacement | 398cc |
| Bore x Stroke | 90mm x 62.6mm |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Induction | Type: Carburator; Bore size: Ø 36mm |
| Starting | Electric Start |
| Max Power | 23.71KW (31.8hp) @ 8,400RPM |
| Transmission / Drive | 5 Speeds / Chain |
| Front Suspension | Ø forks, 260mm (10.24″) wheel travel |
| Rear Suspension | 276mm (10.87″) wheel travel |
| Front Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 300mm, 2 piston calipers |
| Rear Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 240mm, 1 piston caliper |
| Front Wheel | 120/70R-17 120/70R17M/C 58H DUNLOP D208F SM |
| Rear Wheel | 140/70R-17 140/70R17M/C 66H DUNLOP D208 SM |
| Seat Height | 890mm (35″) |
| Fuel Capacity | 10L (2.64gal.) |
| Top Speed | 151.28km/h (94mph) |
| Idle Speed RPM | 1,500+/-100 |
| Bike | 2022 Suzuki DR-Z400SM |
| Standard Maintenance Interval | 5,632.7km (3,500mi) |
| Break-in Interval | 804.67km (500mi) |
| Engine Oil Change Interval | 5,632.7km (3,500mi) |
| Initial Valve Check | 23,335.49km (14,500mi) |
| Periodic Valve Check | 23,335.49km (14,500mi) |
| Engine Oil Capacity With Filter Change | 1.8L (0.476gal.) |
| More on Engine Oil | SUZUKI Genuine Oil, SAE 10W-40 |
| Idle Speed RPM | 1,500 +/- 100 |
| Coolant Capacity | 1.25L (0.33gal.) or at draining |
| Sparks | NGK CR8E / DENSO U24ESR-N |
| Spark Plug Gap | 0.7 – 0.8mm |
| Final Drive | Type: Chain 520 RK520KZO1 Final Drive Ratio: 15 / 41 |
| Front Wheel | 120/70R-17 120/70R17M/C 58H DUNLOP D208F SM |
| Front Wheel Pressure (solo/dual riding) | 25psi (1.72bar, 172.37kPa) / 25psi (1.72bar, 172.37kPa) |
| Rear Wheel | 140/70R-17 140/70R17M/C 66H DUNLOP D208 SM |
| Rear Wheel Pressure (solo/dual riding) | 29psi (2bar, 199.95kPa) / 33psi (2.28bar, 227.53kPa) |
| Headlight | 12V 60/55W (H4) Halogen 60W /55W |
| Taillight | 12V 5W Halogen 21W 5W |
| Throttle Grip Free Play | 2 (0.08) – 4mm (0.16″) |
| Clutch Lever Free Play | 10 (0.39) – 15mm (0.59″) |
| Drive Chain Slack | 40 (1.57) – 50mm (1.97″) |
| Engine Oil Frame Drain Bolt Torque | 18N·m (13.28ft·lbf) |
| Front Axle Bolt Torque | 39N·m (28.76ft·lbf) |
| Rear Axle Bolt Torque | 110N·m (81.13ft·lbf) |
Only logged in users have access to this type of bike profiles.
Register
Only logged in users have access to this section.
Register