| Make Model | Suzuki DR-Z400SM |
| Year | 2022 |
| Full Model Name | 2022 Suzuki DR-Z 400 SM |
| Engine | Liquid cooled, 4-stroke, 1 cylinder, DOHC, 4 valves |
| Displacement | 398cc |
| Bore x Stroke | 90mm x 62.6mm |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Induction | Type: Carburator; Bore size: Ø 36mm |
| Starting | Electric Start |
| Max Power | 23.71KW (31.8hp) @ 8,400RPM |
| Transmission / Drive | 5 Speeds / Chain |
| Front Suspension | Ø forks, 260mm (10.24″) wheel travel |
| Rear Suspension | 276mm (10.87″) wheel travel |
| Front Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 300mm, 2 piston calipers |
| Rear Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 240mm, 1 piston caliper |
| Front Wheel | 120/70R-17 120/70R17M/C 58H DUNLOP D208F SM |
| Rear Wheel | 140/70R-17 140/70R17M/C 66H DUNLOP D208 SM |
| Seat Height | 890mm (35″) |
| Fuel Capacity | 10L (2.64gal.) |
| Top Speed | 151.28km/h (94mph) |
| Idle Speed RPM | 1,500+/-100 |