2020 Honda CRF250L Rally Specifications
| Make Model | Honda CRF250L Rally |
| Year | 2020 |
| Full Model Name | 2020 Honda CRF 250 RL |
| Engine | Liquid cooled, 4-stroke, 1 cylinder, DOHC, 4 valves |
| Displacement | 249.6cc |
| Bore x Stroke | 76mm x 55mm |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Induction | Type: EFI; Bore size: Ø 38mm |
| Starting | Electric Start |
| Max Power | 18.2KW (24.4hp) @ 8,500RPM |
| Transmission / Drive | 6 Speeds / Chain |
| Front Suspension | Ø 43mm forks, 279mm (11″) wheel travel |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock with spring; 10.3 inches of travel, 262mm (10.3″) wheel travel |
| Front Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 296mm, 2 piston calipers |
| Rear Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 220mm, 1 piston caliper |
| Front Wheel | 21 3.00-21 IRC GP-21F Z |
| Rear Wheel | 120/80-18 IRC GP-22R |
| Seat Height | 894mm (35.2″) |
| Fuel Capacity | 10.1L (2.67gal.) |
| Top Speed | 138.4km/h (86mph) |
| Idle Speed RPM | 1,450+/-100 |
| Bike | 2020 Honda CRF250L Rally |
| Standard Maintenance Interval | 6,437.38km (4,000mi) |
| Break-in Interval | 965.61km (600mi) |
| Engine Oil Change Interval | 12,874.75km (8,000mi) |
| Engine Oil Capacity With Filter Change | 1.5L (0.396gal.) |
| More on Engine Oil | HONDA 4-STROKE OR HIGHER, SAE 10W-30/SAE 10W-40 |
| Idle Speed RPM | 1,450 +/- 100 |
| Coolant Capacity | 1.02L (0.269gal.) or at draining |
| Sparks | NGK SIMR8A9 |
| Spark Plug Gap | 0.8 – 0.9mm |
| Final Drive | Type: Chain 520 DID520VF Final Drive Ratio: 14 / 40 |
| Front Wheel | 21 3.00-21 IRC GP-21F Z |
| Front Wheel Pressure (solo/dual riding) | 22psi (1.52bar, 151.68kPa) |
| Rear Wheel | 120/80-18 IRC GP-22R |
| Rear Wheel Pressure (solo/dual riding) | 22psi (1.52bar, 151.68kPa) |
| Headlight | LED |
| Taillight | 12V-5W 21W 5W |
| Throttle Grip Free Play | 2 (0.08) – 6mm (0.24″) |
| Clutch Lever Free Play | 10 (0.39) – 20mm (0.79″) |
| Drive Chain Slack | 40 (1.57) – 50mm (1.97″) |
| Engine Oil Drain Bolt Torque | 24N·m (17.7ft·lbf) |
| Engine Oil Filter Torque | 10N·m (7.38ft·lbf) |
| Front Axle Pinch Bolt Torque | 22N·m (16.23ft·lbf) |
| Front Axle Bolt Torque | 69N·m (50.89ft·lbf) |
| Rear Axle Bolt Torque | 88N·m (64.91ft·lbf) |
Only logged in users have access to this type of bike profiles.
Register
Only logged in users have access to this section.
Register