| Bike | 2015 Husqvarna FE 250 AUS |
| Standard Maintenance Interval | 15hrs |
| Break-in Interval | 3hrs |
| Engine Oil Change Interval | 15hrs |
| Initial Valve Check | 3hrs |
| Periodic Valve Check | 15hrs |
| More on Engine Oil | SAE 10W-50 |
| Idle Speed RPM | 2,000 +/- 50 |
| Coolant Capacity | 1.2L (0.317gal.) or at draining |
| Sparks | NGK LMAR9AI-10 |
| Final Drive | Type: Chain 520 Final Drive Ratio: 14 / 52 |
| Fork Oil | Level: Capacity: 635cc +/- 5cc |
| Front Wheel | 90/90-21 Michelin ENDURO COMPETITION IV (M/C 54R TT) |
| Front Wheel Pressure (solo/dual riding) | 22psi (1.52bar, 151.68kPa) |
| Rear Wheel | 140/80-18 Michelin ENDURO COMPETITION IIIe (M/C 70R TT) |
| Rear Wheel Pressure (solo/dual riding) | 22psi (1.52bar, 151.68kPa) |
| Headlight | 12 V 35/35 W Halogen 35W /35W |
| Taillight | LED |
| Valve Clearance | IN: 0.125mm +/- 0.025mm EX: 0.155mm +/- 0.025mm |
| Throttle Grip Free Play | 3 (0.12) – 5mm (0.2″) |
| Engine Oil Drain Bolt Torque | 15N·m (11.06ft·lbf) |
| Engine Oil Filter Torque | 10N·m (7.38ft·lbf) |
| Front Axle Bolt Torque | 45N·m (33.19ft·lbf) |
| Front Brake Disc Bolt Torque | 14N·m (10.33ft·lbf) |
| Front Brake Caliper Mounting Bolt Torque | 25N·m (18.44ft·lbf) |
| Rear Axle Bolt Torque | 80N·m (59ft·lbf) |
| Rear Brake Disc Bolt Torque | 14N·m (10.33ft·lbf) |
| Driven Sprocket Bolt/Nut Torque | 35N·m (25.81ft·lbf) |