| Make Model | Husqvarna FE 250 AUS |
| Year | 2015 |
| Full Model Name | 2015 Husqvarna FE 250 |
| Engine | Liquid cooled, 4-stroke, 1 cylinder, DOHC, 4 valves |
| Displacement | 249.91cc |
| Bore x Stroke | 78mm x 52.3mm |
| Compression Ratio | 12.8:1 |
| Induction | Type: EFI; Bore size: Ø 42mm |
| Starting | Electric Start |
| Max Power | 23.3KW (31.25hp) @ 10,600RPM |
| Transmission / Drive | 6 Speeds / Chain |
| Front Suspension | Ø 48mm forks, 300mm (11.81″) wheel travel |
| Rear Suspension | WP Suspension 5018 BAVP DCC with linkage, 330mm (12.99″) wheel travel |
| Front Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 260mm, 2 piston calipers |
| Rear Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 220mm, 1 piston caliper |
| Front Wheel | 90/90-21 Michelin ENDURO COMPETITION IV (M/C 54R TT) |
| Rear Wheel | 140/80-18 Michelin ENDURO COMPETITION IIIe (M/C 70R TT) |
| Seat Height | 970mm (38.2″) |
| Dry Weight | 109.5kg (241.41lb) |
| Fuel Capacity | 9.5L (2.51gal.) |
| Top Speed | 112.65km/h (70mph) |
| Idle Speed RPM | 2,000+/-50 |