| Bike | 2022 Honda TRAIL 125 ABS |
| Standard Maintenance Interval | 6,437.38km (4,000mi) |
| Break-in Interval | 482.8km (300mi) |
| Engine Oil Change Interval | 6,437.38km (4,000mi) |
| Initial Valve Check | 6,437.38km (4,000mi) |
| Periodic Valve Check | 6,437.38km (4,000mi) |
| More on Engine Oil | SAE 10W-30, JASO T 903 standard MA, Pro Honda GN4 4-stroke oil (USA & Canada) or Honda 4-stroke oil, or an equivalent motorcycle oil |
| Idle Speed RPM | 1,400 +/- 100 |
| Sparks | NGK CPR6EA-9/DENSO U20EPR9 (standard); NGK CPR7EA-9/ DENSO U22EPR9 (for extended high speed riding) |
| Spark Plug Gap | 0.8 – 0.9mm |
| Final Drive | Type: Chain 428 DID428HDS3 Final Drive Ratio: 14 / 39 |
| Front Wheel | 80/90-17 80/90-17M/C 44P IRC GP-5 D |
| Front Wheel Pressure (solo/dual riding) | 25psi (1.72bar, 172.37kPa) |
| Rear Wheel | 80/90-17 80/90-17M/C 50P IRC GP-5 |
| Rear Wheel Pressure (solo/dual riding) | 33psi (2.28bar, 227.53kPa) |
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Throttle Grip Free Play | 2 (0.08) – 6mm (0.24″) |
| Drive Chain Slack | 25 (0.98) – 35mm (1.38″) |