| Make Model | Honda TRAIL 125 ABS |
| Year | 2022 |
| Full Model Name | 2022 Honda 125 |
| Engine | Air cooled, 4-stroke, 1 cylinder, SOHC, 2 valves |
| Displacement | 125cc |
| Bore x Stroke | 52.4mm x 57.9mm |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Induction | Type: EFI; Bore size: Ø |
| Starting | Kick-starter & Electric Start |
| Max Power | 5.89KW (7.9hp) @ 5,710RPM |
| Transmission / Drive | 4 Speeds / Chain |
| Front Suspension | Ø 27mm forks, 99mm (3.9″) wheel travel |
| Rear Suspension | Twin shock; 3.4 inches travel, 86mm (3.4″) wheel travel |
| Front Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 220mm, 2 piston calipers |
| Rear Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 190mm, 1 piston caliper |
| Front Wheel | 80/90-17 80/90-17M/C 44P IRC GP-5 D |
| Rear Wheel | 80/90-17 80/90-17M/C 50P IRC GP-5 |
| Seat Height | 800mm (31.5″) |
| Fuel Capacity | 5.3L (1.4gal.) |
| Top Speed | 88.51km/h (55mph) |
| Idle Speed RPM | 1,400+/-100 |