| Make Model | Honda SUPER CUB C125 |
| Year | 2022 |
| Full Model Name | 2022 Honda 125 |
| Engine | Air cooled, 4-stroke, 1 cylinder, SOHC, 2 valves |
| Displacement | 124cc |
| Bore x Stroke | 50mm x 63.1mm |
| Compression Ratio | 10:1 |
| Induction | Type: EFI; Bore size: Ø |
| Starting | Electric Start |
| Max Power | 7.46KW (10hp) @ 7,500RPM |
| Transmission / Drive | 4 Speeds / Chain |
| Front Suspension | Ø 26mm forks, 89mm (3.5″) wheel travel |
| Rear Suspension | Twin shock; 3.6 inches travel, 91mm (3.6″) wheel travel |
| Front Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 220mm, 1 piston caliper |
| Rear Brakes | Type: Drum Ø 130mm |
| Front Wheel | 70/90-17 70/90-17M/C 38P IRC NF63B YD |
| Rear Wheel | 80/90-17 80/90-17M/C 50P IRC NR94 |
| Seat Height | 780mm (30.7″) |
| Fuel Capacity | 3.7L (0.98gal.) |
| Top Speed | 88.51km/h (55mph) |
| Idle Speed RPM | 1,400+/-100 |