| Bike | 2022 Honda CRF450RL |
| Standard Maintenance Interval | 965.61km (600mi) 15hrs |
| Break-in Interval | 482.8km (300mi) |
| Engine Oil Change Interval | 965.61km (600mi) 30hrs |
| Initial Valve Check | 2,896.82km (1,800mi) |
| Periodic Valve Check | 2,896.82km (1,800mi) 30hrs |
| Engine Oil Capacity With Filter Change | 1.15L (0.304gal.) |
| More on Engine Oil | SAE 10W-30, JASO T 903 standard MA, Pro Honda GN4 4-stroke oil (USA & Canada) or Honda 4-stroke oil, or an equivalent motorcycle oil |
| Idle Speed RPM | 1,800 +/- 100 |
| Coolant Capacity | 1.24L (0.328gal.) or 1.14L (0.301gal.) at draining |
| Sparks | NGK SILMAR9A-9S / SILMAR10A-9S(for extended high speed riding) |
| Spark Plug Gap | 0.8 – 0.9mm |
| Final Drive | Type: Chain 520 Final Drive Ratio: 13 / 51 |
| Front Wheel | 80/100-21 80/100-21 M/C 51P IRC GP-21F |
| Front Wheel Pressure (solo/dual riding) | 22psi (1.52bar, 151.68kPa) |
| Rear Wheel | 120/80-18 120/80-18 M/C 62P IRC GP-22R |
| Rear Wheel Pressure (solo/dual riding) | 22psi (1.52bar, 151.68kPa) |
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |