| Make Model | Honda CRF450RL |
| Year | 2022 |
| Full Model Name | 2022 Honda CRF 450 RL |
| Engine | Liquid cooled, 4-stroke, 1 cylinder, SOHC, 4 valves |
| Displacement | 449cc |
| Bore x Stroke | 96mm x 62.1mm |
| Compression Ratio | 12:1 |
| Induction | Type: EFI; Bore size: Ø 46mm |
| Starting | Electric Start |
| Max Power | 31.1KW (41.7hp) @ 7,500RPM |
| Transmission / Drive | 6 Speeds / Chain |
| Front Suspension | Ø 49mm forks, 305mm (12″) wheel travel |
| Rear Suspension | Pro-Link Showa single shock with adjustable spring preload, rebound and compression damping adjustability; 11.8 inches of travel, 300mm (11.8″) wheel travel |
| Front Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 260mm, 2 piston calipers |
| Rear Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 240mm, 1 piston caliper |
| Front Wheel | 80/100-21 80/100-21 M/C 51P IRC GP-21F |
| Rear Wheel | 120/80-18 120/80-18 M/C 62P IRC GP-22R |
| Seat Height | 940mm (37″) |
| Fuel Capacity | 7.6L (2.01gal.) |
| Top Speed | 144.84km/h (90mph) |
| Idle Speed RPM | 1,800+/-100 |