| Bike | 2020 Honda CRF450X |
| Standard Maintenance Interval | 965.61km (600mi) |
| Break-in Interval | 482.8km (300mi) |
| Engine Oil Change Interval | 965.61km (600mi) |
| Initial Valve Check | 160.93km (100mi) |
| Periodic Valve Check | 965.61km (600mi) |
| Engine Oil Capacity With Filter Change | 1.15L (0.304gal.) |
| More on Engine Oil | Pro Honda GN4 4-stroke oil engine. SAE 10W-30/SAE 10W-40 |
| Idle Speed RPM | 1,800 +/- 100 |
| Coolant Capacity | 1.24L (0.328gal.) or 1.14L (0.301gal.) at draining |
| Sparks | NGK SILMAR9A-9S (Standart)/NGK SILMAR10A-9S (Racing) |
| Spark Plug Gap | 0.8 – 0.9mm |
| Final Drive | Type: Chain 520 RK520EXU/116LE Final Drive Ratio: 13 / 51 |
| Fork Oil | Level: Capacity: 361cc + |
| Front Wheel | 80/100-21 80/100-21 51M DUNLOP MX52F |
| Front Wheel Pressure (solo/dual riding) | 22psi (1.52bar, 151.68kPa) |
| Rear Wheel | 110/100-18 110/100-18 64M DUNLOP MX52 |
| Rear Wheel Pressure (solo/dual riding) | 22psi (1.52bar, 151.68kPa) |
| Headlight | 12V-35W |
| Taillight | LED |
| Throttle Grip Free Play | 3 (0.12) – 6mm (0.24″) |
| Clutch Lever Free Play | 10 (0.39) – 20mm (0.79″) |
| Drive Chain Slack | 25 (0.98) – 35mm (1.38″) |
| Engine Oil Drain Bolt Torque | 18N·m (13.28ft·lbf) |
| Engine Oil Filter Torque | 10N·m (7.38ft·lbf) |
| Front Axle Pinch Bolt Torque | 20N·m (14.75ft·lbf) |
| Front Axle Bolt Torque | 88N·m (64.91ft·lbf) |
| Front Brake Disc Bolt Torque | 16N·m (11.8ft·lbf) |
| Front Brake Caliper Mounting Bolt Torque | 30N·m (22.13ft·lbf) |
| Rear Axle Bolt Torque | 128N·m (94.41ft·lbf) |
| Rear Brake Disc Bolt Torque | 16N·m (11.8ft·lbf) |
| Drive Sprocket Bolt/Nut Torque | 31N·m (22.86ft·lbf) |
| Driven Sprocket Bolt/Nut Torque | 32N·m (23.6ft·lbf) |