| Bike | 2019 Yamaha XTZ690 Ténéré 700 |
| Standard Maintenance Interval | 9,656.06km (6,000mi) |
| Break-in Interval | 965.61km (600mi) |
| Engine Oil Change Interval | 9,656.06km (6,000mi) |
| Initial Valve Check | 38,624.26km (24,000mi) |
| Periodic Valve Check | 38,624.26km (24,000mi) |
| Engine Oil Capacity With Filter Change | 2.3L (0.608gal.) |
| More on Engine Oil | API service SG type or higher, JASO standard MA, SAE 10W-40 |
| Coolant Capacity | 1.6L (0.423gal.) or at draining |
| Sparks | NGK/LMAR8A-9 |
| Spark Plug Gap | 0.8 – 0.9mm |
| Final Drive | Type: Chain 525 DID 525VX3 Final Drive Ratio: 15 / 46 |
| Front Wheel | 90/90R-21 90/90 R21 M/C 54V M+S - Spoke wheels with Pirelli Scorpion Rally STR |
| Front Wheel Pressure (solo/dual riding) | 32psi (2.21bar, 220.63kPa) / 32psi (2.21bar, 220.63kPa) |
| Rear Wheel | 150/70R-18 150/70 R18 M/C 70V M+S - Spoke wheels with Pirelli Scorpion Rally STR |
| Rear Wheel Pressure (solo/dual riding) | 36psi (2.48bar, 248.21kPa) / 36psi (2.48bar, 248.21kPa) |
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Throttle Grip Free Play | 3 (0.12) – 5mm (0.2″) |
| Clutch Lever Free Play | 5 (0.2) – 10mm (0.39″) |
| Drive Chain Slack | 43 (1.69) – 48mm (1.89″) |
| Engine Oil Drain Bolt Torque | 43N·m (31.72ft·lbf) |
| Engine Oil Filter Torque | 17N·m (12.54ft·lbf) |
| Rear Axle Bolt Torque | 105N·m (77.44ft·lbf) |