| Make Model | Yamaha XTZ690 Ténéré 700 |
| Year | 2019 |
| Full Model Name | 2019 Yamaha XTZ 690 Ténéré 700 |
| Engine | Liquid cooled, 4-stroke, 2 cylinders, DOHC, 4 valves |
| Displacement | 689cc |
| Bore x Stroke | 80mm x 68.6mm |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Induction | Type: EFI; Bore size: Ø |
| Starting | Electric Start |
| Max Power | 54KW (72.42hp) @ 9,000RPM |
| Transmission / Drive | 6 Speeds / Chain |
| Front Suspension | Ø 43mm forks, 210mm (8.27″) wheel travel |
| Rear Suspension | 200mm (7.87″) wheel travel |
| Front Brakes | Type: Disc 2 discs, Ø 282mm, 2 piston calipers |
| Rear Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 245mm, 1 piston caliper |
| Front Wheel | 90/90R-21 90/90 R21 M/C 54V M+S - Spoke wheels with Pirelli Scorpion Rally STR |
| Rear Wheel | 150/70R-18 150/70 R18 M/C 70V M+S - Spoke wheels with Pirelli Scorpion Rally STR |
| Seat Height | 875mm (34.4″) |
| Fuel Capacity | 16L (4.23gal.) |
| Top Speed | 209.21km/h (130mph) |