| Make Model | Suzuki V-Strom 1000 |
| Year | 2019 |
| Full Model Name | 2019 Suzuki DL 1000 |
| Engine | Liquid cooled, 4-stroke, 2 cylinders, DOHC, 4 valves |
| Displacement | 1,037cc |
| Bore x Stroke | 100mm x 66mm |
| Compression Ratio | 11.3:1 |
| Induction | Type: EFI; Bore size: Ø |
| Starting | Electric Start |
| Max Power | 73.97KW (99.2hp) @ 8,000RPM |
| Transmission / Drive | 6 Speeds / Chain |
| Front Suspension | Ø forks, 160mm (6.3″) wheel travel |
| Rear Suspension | 160mm (6.3″) wheel travel |
| Front Brakes | Type: Disc 2 discs, Ø 310mm, 2 piston calipers |
| Rear Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 260mm, 2 piston calipers |
| Front Wheel | 110/80R-19 110/80R19M/C 59V BRIDGESTONE BW-501 RADIAL J |
| Rear Wheel | 150/70R-17 150/70R17M/C 69V BRIDGESTONE BW-502 RADIAL J |
| Seat Height | 850mm (33.5″) |
| Fuel Capacity | 20L (5.28gal.) |
| Top Speed | 201.17km/h (125mph) |
| Idle Speed RPM | 1,300+/-100 |