| Make Model | Honda CRF250L |
| Year | 2019 |
| Full Model Name | 2019 Honda CRF 250 L |
| Engine | Liquid cooled, 4-stroke, 1 cylinder, DOHC, 4 valves |
| Displacement | 250cc |
| Bore x Stroke | 76mm x 55mm |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Induction | Type: EFI; Bore size: Ø 38mm |
| Starting | Electric Start |
| Max Power | 18.2KW (24.4hp) @ 8,500RPM |
| Transmission / Drive | 6 Speeds / Chain |
| Front Suspension | Ø 43mm forks, 249mm (9.8″) wheel travel |
| Rear Suspension | Pro-Link® single shock with spring; 9.4 inches of travel, 239mm (9.4″) wheel travel |
| Front Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 256mm, 2 piston calipers |
| Rear Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 220mm, 1 piston caliper |
| Front Wheel | 21 3.00-21 IRC GP-21F Z |
| Rear Wheel | 120/80-18 IRC GP-22R |
| Seat Height | 874mm (34.4″) |
| Fuel Capacity | 7.8L (2.06gal.) |
| Top Speed | 138.4km/h (86mph) |
| Idle Speed RPM | 1,450+/-100 |