| Make Model | Honda CRF230F |
| Year | 2019 |
| Full Model Name | 2019 Honda CRF 230 F |
| Engine | Air cooled, 4-stroke, 1 cylinder, SOHC, 2 valves |
| Displacement | 223cc |
| Bore x Stroke | 65.5mm x 66.2mm |
| Compression Ratio | 9:1 |
| Induction | Type: Carburator; Bore size: Ø 28mm |
| Starting | Electric Start |
| Max Power | 14.17KW (19hp) @ 8,000RPM |
| Transmission / Drive | 6 Speeds / Chain |
| Front Suspension | Ø 37mm forks, 239mm (9.4″) wheel travel |
| Rear Suspension | Pro-Link Showa single shock w/ spring preload adjustability; 9.0 in. travel, 229mm (9″) wheel travel |
| Front Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 240mm, 2 piston calipers |
| Rear Brakes | Type: Drum Ø 223mm |
| Front Wheel | 80/100-21 80/100-21 51R NHS |
| Rear Wheel | 100/100-18 100/100-18 59R NHS |
| Seat Height | 879mm (34.6″) |
| Fuel Capacity | 7L (1.85gal.) |
| Top Speed | 112.65km/h (70mph) |
| Idle Speed RPM | 1,400+/-100 |