| Bike | 2017 Honda GROM |
| Standard Maintenance Interval | 6,437.38km (4,000mi) |
| Break-in Interval | 482.8km (300mi) |
| Engine Oil Change Interval | 6,437.38km (4,000mi) |
| Initial Valve Check | 1,609.34km (1,000mi) |
| Periodic Valve Check | 6,437.38km (4,000mi) |
| More on Engine Oil | Honda GN4 4-stroke oil SAE 10W-30 |
| Idle Speed RPM | 1,400 +/- 100 |
| Sparks | NGK CPR6EA-9/DENSO U20EPR9 |
| Spark Plug Gap | 0.8 – 0.9mm |
| Final Drive | Type: Chain 420 DID 420D Final Drive Ratio: 15 / 34 |
| Front Wheel | 120/70-12 120/70-12 51L VEE RUBBER V119C/IRC NR77U |
| Front Wheel Pressure (solo/dual riding) | 29psi (2bar, 199.95kPa) / 29psi (2bar, 199.95kPa) |
| Rear Wheel | 130/70-12 130/70-12 56L VEE RUBBER V119C/IRC NR77U |
| Rear Wheel Pressure (solo/dual riding) | 29psi (2bar, 199.95kPa) / 29psi (2bar, 199.95kPa) |
| Headlight | LED |
| Taillight | LED |
| Throttle Grip Free Play | 2 (0.08) – 6mm (0.24″) |
| Clutch Lever Free Play | 10 (0.39) – 20mm (0.79″) |
| Drive Chain Slack | 30 (1.18) – 40mm (1.57″) |
| Engine Oil Drain Bolt Torque | 24N·m (17.7ft·lbf) |
| Front Axle Bolt Torque | 54N·m (39.83ft·lbf) |
| Rear Axle Bolt Torque | 59N·m (43.52ft·lbf) |