| Make Model | Honda GROM |
| Year | 2017 |
| Full Model Name | 2017 Honda 125 |
| Engine | Air cooled, 4-stroke, 1 cylinder, SOHC, 2 valves |
| Displacement | 125cc |
| Bore x Stroke | 52.4mm x 57.9mm |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Induction | Type: EFI; Bore size: Ø |
| Starting | Electric Start |
| Max Power | 7.23KW (9.7hp) @ 7,000RPM |
| Transmission / Drive | 4 Speeds / Chain |
| Front Suspension | Ø 31mm forks, 99mm (3.9″) wheel travel |
| Rear Suspension | 104mm (4.1″) wheel travel |
| Front Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 220mm, 2 piston calipers |
| Rear Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 190mm, 1 piston caliper |
| Front Wheel | 120/70-12 120/70-12 51L VEE RUBBER V119C/IRC NR77U |
| Rear Wheel | 130/70-12 130/70-12 56L VEE RUBBER V119C/IRC NR77U |
| Seat Height | 762mm (30″) |
| Fuel Capacity | 5.7L (1.51gal.) |
| Top Speed | 88.51km/h (55mph) |
| Idle Speed RPM | 1,400+/-100 |