| Make Model | Honda CB500F |
| Year | 2014 |
| Full Model Name | 2014 Honda CB 500 FE |
| Engine | Liquid cooled, 4-stroke, 2 cylinders, DOHC, 4 valves |
| Displacement | 471cc |
| Bore x Stroke | 67mm x 66.8mm |
| Compression Ratio | 10.7:1 |
| Induction | Type: EFI; Bore size: Ø 34mm |
| Starting | Electric Start |
| Max Power | 34.97KW (46.9hp) @ 8,500RPM |
| Transmission / Drive | 6 Speeds / Chain |
| Front Suspension | Ø 41mm forks, 122mm (4.8″) wheel travel |
| Rear Suspension | 105mm (4.13″) wheel travel |
| Front Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 320mm, 2 piston calipers |
| Rear Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 240mm, 1 piston caliper |
| Front Wheel | 120/70R-17 DUNLOP D222F or METZELER ROADTEC Z8 INTERACT E |
| Rear Wheel | 160/60R-17 DUNLOP D222 or METZELER ROADTEC Z8 INTERACT |
| Seat Height | 790mm (31.1″) |
| Dry Weight | 173.4kg (382.28lb) |
| Fuel Capacity | 15.7L (4.15gal.) |
| Top Speed | 199.56km/h (124mph) |
| Idle Speed RPM | 1,200+/-100 |