| Make Model | Honda NX650 Dominator |
| Year | 1989 |
| Full Model Name | 1989 Honda NX 650 Dominator |
| Engine | Air cooled, 4-stroke, 1 cylinder, SOHC, 4 valves |
| Displacement | 644cc |
| Bore x Stroke | 100mm x 82mm |
| Compression Ratio | 8.3:1 |
| Induction | Type: Carburator; Bore size: Ø 40mm |
| Starting | Electric Start |
| Max Power | 33.56KW (45hp) @ 6,000RPM |
| Transmission / Drive | 5 Speeds / Chain |
| Front Suspension | Ø 41mm forks, 220mm (8.66″) wheel travel |
| Rear Suspension | 195mm (7.68″) wheel travel |
| Front Brakes | Type: Disc 1 disc, Ø 256mm, 2 piston calipers |
| Rear Brakes | Type: Disc Ø 220mm, 1 piston caliper |
| Front Wheel | 90/90-21 54S |
| Rear Wheel | 120/90-17 64S |
| Seat Height | 870mm (34.3″) |
| Dry Weight | 152kg (335.1lb) |
| Fuel Capacity | 13L (3.43gal.) |
| Top Speed | 160.8km/h (99.92mph) |
| Idle Speed RPM | 1,300+/-100 |